Zero-emissiezone leidt tot schoner wagenpark in Gouda

11 June 2025, 17:50 uur
Lokaal
mainImage
Gemeente Gouda

Sinds de invoering van de zero-emissiezone in Gouda op 1 januari 2025 is het wagenpark schonergeworden. Dat blijkt uit onderzoek van de gemeente Gouda. Er is een stijging van het aantalvolledig elektrische en schonere bedrijfsbussen te zien. Het aantal overtredingen neemt af. Tot 1juli worden er alleen waarschuwingsbrieven verstuurd. Na deze datum gaat de gemeente over totbekeuren.

Camera’s bij de 3 toegangswegen tot de Goudse zero-emissiezone registreren alle binnenkomendevoertuigen. Daaruit blijkt dat dagelijks gemiddeld 820 bedrijfsvoertuigen de zone inrijden. Het aandeel elektrische voertuigen is gestegen van 8,5% in januari naar 10,5% in mei. Ook het aandeelschonere voertuigen (emissieklasse 6) is gestegen: van 63,8% naar 66,3%. Er is een duidelijke afname van sterk vervuilende bedrijfsvoertuigen (emissieklasse 4 of lager) te zien, namelijk van 7,9% naar 3,7%.

De camera’s registreren een forse daling van het aantal overtredingen. In de eerste weken na invoering ging 7,4% van het aantal binnenkomende bedrijfsvoertuigen nog in de fout. In de tweede helft van mei was dat percentage gedaald naar 1,3%. Dat komt neer op gemiddeld 13 overtredingen per dag. Volgens landelijke afspraken wordt er tot 1 juli alleen gewaarschuwd. Na deze datum worden boetes uitgeschreven.

Toekomstperspectief voor de markt
De warenmarkt heeft voor het hele jaar 2025 een uitzondering op de regels gekregen. Na 2025 moeten ook deze ondernemers aan de regels voldoen. Om hen hierbij te helpen voert de logistiek makelaar voortdurend gesprekken met ze. Daarnaast is in maart een enquête gehouden onder de marktondernemers. Uit de gesprekken en de enquête blijkt dat er behoefte is aan meer zekerheid, zodat de investering in een nieuwer, schoner voertuig loont. Daarom overweegt de gemeente de marktondernemers een standplaatsvergunnning van 20 jaar geven. Dat zou voldoende ruimte en perspectief moeten bieden om de aanschaf van een schoon voertuig terug te verdienen.

Investeringen in een stadshub en laadpalen op de Markt zijn op dit moment nog niet rendabel omdat er onvoldoende vraag naar is. De gemeente breidt wel het aantal laadpalen op Klein Amerika en Schouwburgplein uit.