Op maandag 29 september 2025 organiseert Museum Gouda een verdiepend symposium over kunstenaar Jo Koster, getiteld Reizen voor de kunst. Zes experts uit het hele land houden lezingen over de omzwervingen van deze vakvrouw - en die van haar eveneens reislustige tijdgenoten. Koster (1868-1944) richtte haar eigen leven in, in een tijd dat vrouwen werden geacht te trouwen, kinderen te verzorgen en een huishouden te bestieren. Ze verdiende haar eigen geld, bouwde haar eigen huis en reisde heel Europa door. Bovenal stelde ze haar leven in dienst van haar kunst. Het symposium sluit aan op de tentoonstelling ‘Jo Koster, kunstenaar’ die nog tot en met 4 januari 2026 in het Goudse stadsmuseum te zien is.
Op zoek naar inspiratie
Jo Koster was een reizende kunstenaar in hart en ziel. In de jaren tussen de twee wereldoorlogen doorkruiste zij Europa per auto, op zoek naar inspiratie, ontmoetingen en nieuwe perspectieven. Van de alpenweiden en de kusten van Mallorca tot de parel van de Amalfikust: Positano. In deze kunstenaarsdorpen ontmoette Koster gelijkgestemde kunstenaars en raakte ze verweven met het lokale leven. Met haar penseel ving ze de ziel van zowel het landschap als haar bewoners.
Symposium
Tijdens het verdiepende symposium Reizen voor de kunst volgt Museum Gouda de reissporen van Jo Koster en haar vakgenoten. In zes lezingen staan kunstenaars centraal die, net als Koster, het atelier regelmatig verruilden voor het open landschap van Europa. Wat vonden zij in deze kunstenaarsdorpen? Hoe beïnvloedden deze reizen hun werk en artistieke ontwikkeling? En welke erfenis lieten zij na?
Kunstenaarsdorpen
De sprekers nemen je mee van de ruige kust van Bretagne tot het zonovergoten Middellandse Zeegebied, van de labyrintische straten van Ravenna tot het schilderachtige San Gimignano. Dit symposium biedt een rijk perspectief op een mobiele, internationale generatie kunstenaars uit de eerste helft van de twintigste eeuw. Uiteraard krijgt schildersnomade Jo Koster bijzondere aandacht, en is er gelegenheid om de tentoonstelling te bezoeken.
Programma
Lezing 1: Jo Koster, Reizend kunstenaar, Karlijn de Jong, gastconservator van de tentoonstelling Jo Koster, kunstenaar.
Lezing 2: Jan Verkade in Bretagne, Lucien Midavaine, specialist symbolisme in Frankrijk, België en Nederland.
Lezing 3: Leo Gestel en Adriaan Lubbers in Positano, Anne van Lienden, conservator Museum Singer Laren.
Lezing 4: M.C. Escher in Italië, Mireille Linck, assistent-conservator bij Escher in Het Paleis
Lezing 5: Wim Schuhmacher in Italië en Spanje, Sito Rozema, conservator Museum MORE
Lezing 6: Else Berg, Mommie Schwarz en Leo Gestel op Mallorca, Caroline Roodenburg, specialist kunst uit de periode 1850-1970.