Vanaf 30 maart verwelkomt het Antoniuscollege Gouda een week lang zo’n 80 internationale leerlingen in het kader van het Erasmus+ programma. De leerlingen komen uit diverse Europese landen en verblijven tot en met 5 april bij gastgezinnen van leerlingen uit 4 havo en 5 vwo. Het centrale thema van het programma is klimaatverandering en watermanagement, waarbij ook bredere thema’s als democratie en culturele diversiteit aan bod komen.
Het Erasmus+ programma biedt scholen in het voortgezet onderwijs de kans om internationale samenwerkingen op te zetten. Zo’n samenwerking bevordert niet alleen de onderwijskwaliteit, maar ook vaardigheden als taalbeheersing, digitale geletterdheid en intercultureel begrip. Inclusie en gelijke kansen staan centraal in het programma, met speciale aandacht voor leerlingen met minder mogelijkheden.
Internationaal netwerk
Het Antoniuscollege is een geaccrediteerde Erasmus+ school en breidt haar internationale netwerk ieder jaar verder uit. Begin februari reisden al ruim 100 Antoniusleerlingen af naar Zweden, Noorwegen, Portugal, Italië en Spanje voor uitwisselingsprojecten. Nu ontvangen de Nederlandse leerlingen, en hun ouders, met veel enthousiasme studenten uit deze landen. Ook is afgelopen jaar voor het eerst een internationale stage opgezet voor TTO-seniorleerlingen.
Gevarieerd en leerzaam programma
Deze internationale staat week in het teken van klimaat en samenwerking. De week wordt op maandag officieel geopend met diverse sprekers, waaronder wethouder Judith Sargentini over watermanagement in Gouda en het belang van internationale samenwerking. Ook Rijkswaterstaat geeft een presentatie over toekomstscenario’s voor waterbeheer. Later die week gaan de gastleerlingen en hun hosts naar het Keringhuis in Hoek van Holland, naar Rotterdam, Leiden en Utrecht en maken ze een Green village opdracht bij de TU Delft. Alles staat in het teken van klimaatverandering en watermanagement. De week wordt afgesloten met een markt waar de leerlingen hun ervaringen in creatieve en inhoudelijke projecten presenteren.
Internationale samenwerking op meerdere fronten
Naast dit uitwisselingsprogramma ontvangt het Antonius in dezelfde week ook leerlingen uit Hamburg in het kader van het Technasium. Tegelijkertijd reizen andere leerlingen af naar Brussel voor een project over de Europese Unie en democratie, en een andere groep reist naar Polen voor een programma over de Tweede Wereldoorlog.
Duurzame ontwikkelingsdoelstellingen Verenigde Naties
Alle projecten zijn verbonden aan de 17 duurzame ontwikkelingsdoelen (Sustainable Development Goals) van de Verenigde Naties. Daarmee onderstreept het Antonius haar ambitie om leerlingen niet alleen vakinhoudelijk te vormen, maar ook tot wereldburgers met oog voor de grote uitdagingen van deze tijd.