Gouda verhoogt subsidie voor groene en blauwe daken

6 February 2025, 12:06 uur
Lokaal , Maak Gouda Duurzaam
mainImage
Gemeente Gouda

Gouda gaat de subsidie voor groene of blauwe daken flink verhogen. Hiermee wil de gemeente de aanleg van een duurzaam dak nog aantrekkelijker maken. Ook sluit de subsidie dan beter aan op de werkelijk kosten van de aanleg. Daarnaast komt de gemeente met een buurtbonus van 10 procent bij gezamenlijke aanvragen. 

Een blauw dak is een dak waarop tijdelijk een laag regenwater kan staan. Door het regenwater vast te houden wordt het riool bij een zware regenbui minder belast. Groene daken hebben dezelfde functie, maar daar wordt het water vastgehouden door planten.
Er zijn twee soorten groene daken: extensief en intensief. Extensieve daken hebben een lichte beplanting van 4 tot 15 centimeter. Het gaat hier meestal om sedumplantjes. Een intensief groen dak heeft een zwaardere beplanting van gras, struiken of zelfs bomen. Een intensief groen dak staat ook wel bekend als een daktuin.  
Hoe meer water het type dak kan vasthouden, hoe hoger het subsidiebedrag. Dat betekent dat het bedrag voor een extensief groen dak stijgt van €20,- naar €30,- per vierkante meter. Voor een intensief groen dak stijgt het van €25,- naar €40,-. Voor een blauw dak gaat de subsidie van €30,- naar €50,-. De subsidieregeling geldt tot en met 2028. 

Regenwater vasthouden 
“Door klimaatverandering moeten we ons meer en meer voorbereiden op hevige regenbuien”, licht wethouder klimaat Judith Sargentini toe. “Groene en blauwe daken dragen daar in belangrijke mate aan bij door het regenwater vast te houden. Ook zorgen ze voor meer koelte in huis op zomerse dagen. Groene daken dragen bovendien bij aan de biodiversiteit in de stad. Met de verhoging van de subsidie willen we pandeigenaren, huurders, scholen, bedrijven en woningcorporaties stimuleren hun daken klimaatadaptief in te richten.” 

Extra subsidie met de buurtbonus 
Als extra stimulans stelt de gemeente ook een buurtbonus in, waarmee inwoners 10 procent extra subsidie krijgen als ze hun dak samen met de buren aanpakken. De buurtbonus geldt bij een aanvraag voor twee of meer adressen in een keer. Sargentini: “Zo stimuleren we Gouwenaars om buurtgenoten bij hun plannen voor groene of blauwe daken te betrekken.”