Nieuwe wet moet gezichtsbedekking bij demonstraties verbieden

15 April 2025, 14:36 uur
Landelijk
mainImage
ANP

Het kabinet is op aandringen van de Tweede Kamer bezig met een verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties, melden ministers Judith Uitermark (Binnenlandse Zaken, NSC) en David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD). Zij vinden dat het te vaak voorkomt dat mensen hun gezicht bewust bedekken om een demonstratie te misbruiken voor relschoppen.

Door die vermomming zijn deze mensen moeilijker te identificeren en te vervolgen.

Het blijft in uitzonderingsgevallen toegestaan om onherkenbaar bij demonstraties te verschijnen. Daar kunnen volgens de ministers namelijk ook "legitieme redenen" voor zijn, bijvoorbeeld een geloofsovertuiging of als mensen bang zijn voor vergelding van een dictatoriaal regime. Burgemeesters krijgen de bevoegdheid om gezichtsbedekkende kleding toch toe te staan bij een protest.

De ministers komen met hun wetsvoorstel nadat het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum deze zomer een onderzoek heeft afgerond naar het demonstratierecht.
 

 


Door: ANP