Gemeenten hebben moeite om voldoende personeel te vinden. Dat meldt het A&O fonds Gemeenten op basis van een analyse van personeelsdata van gemeenten, waarover de NOS als eerste schreef. Daaruit blijkt dat ongeveer een derde van het personeel binnen tien jaar met pensioen gaat, terwijl het moeilijk blijft om openstaande vacatures op te vullen.
Het zogenoemde 'ravijnjaar', waarin de overheid gaat bezuinigen op het geld dat naar gemeenten gaat, zorgt ook voor extra druk bij gemeenten. In de eerste helft van 2025 waren gemeenten daardoor terughoudend met het plaatsen van nieuwe vacatures, blijkt uit de A&O-analyse.
Inmiddels is dat moment opgeschoven naar 2028. Gemeenten plaatsen daardoor weer meer vacatures. De financiële problemen zijn echter nog niet opgelost.
De krapte op de arbeidsmarkt leidt tot een hogere werkdruk op de bestaande medewerkers. Daarom zijn gemeenten bang dat meer mensen uitstromen of uitvallen, wat de situatie er niet aantrekkelijker op maakt voor potentiële nieuwe werknemers.
Door: ANP