Mogelijk eerste zomerse dag van het jaar

21 May 2020, 08:07 uur
Algemeen
mainImage

Donderdag is het overwegend zonnig en droog. Er staat een zwakke wind vanuit uiteenlopende richtingen. De gemiddelde temperatuur ligt tussen de 23 en 28 graden. Daarmee wordt het mogelijk de eerste zomerse dag van het jaar. Voor een landelijke officiële zomerdag moet het in De Bilt 25 graden worden.

Overdag hangt er sluierbewolking boven het land, maar de zon kan daar gemakkelijk doorheen schijnen. Later in de ochtend ontstaan er stapelwolken en in de loop van de middag zijn er vooral in het westen wolkenvelden. Deze lossen in de avond weer op.

Het blijft over het algemeen droog, maar lokaal is er later op de dag kans op wat regen. In het zuidwesten is er in de avond kans op een bui of onweersbui met windstoten.

Aan het eind van de middag is het gemiddeld 22 graden in het noorden en lokaal 28 graden in het zuiden. De wind komt uit verschillende richtingen, hoewel overwegend vanuit het zuiden, en is zwak. In de loop van de middag kan er in de kustprovincies sprake zijn van een verkoelende zeewind. In de avond komt de wind in het westen overwegend uit noordwestelijke richting.

Vrijdag koelt het iets af, maar het blijft warm met een maximale temperatuur van ongeveer 19 graden. Er is sprake van wolkenvelden en later op de dag mogelijk enige regen. Daarna klaart het op en is het vrij zonnig. In het weekend is de temperatuur normaal voor de tijd van het jaar.

Zonkracht is zeer sterk
Tijdens Hemelvaartsdag is het aanvankelijk zonnig en wordt het bij een naar zuidoost geruimde wind zomers warm met 26, plaatselijk 27 graden Celsius. De zonkracht is op deze dagen zeer sterk en is het dus goed opletten. Met een UV-index van 7 tot 8 kan een lichte huid al in een kwartier rood kleuren. In de loop van de ochtend zijn er velden met sluierbewolking boven het Groene Hartgebied aanwezig. In de middag worden er door de opstijgende warmte stapelwolken gevormd. Boven de Noordzee arriveert later in de middag een gebied met onweersbuien. Een enkel exemplaar trekt Zuid-Holland in, waar de lokale onweersbui valt hangt af van de trekrichting van de bui. De kans op een lokale onweersbui neemt in de eerste helft van de avond snel af. Op de meeste plaatsen blijft het droog. De windkracht is zwak tot matig, windkracht 2 à 3 Beaufort.

Vrijdag is er veel bewolking en is met 23 graden Celsius nog steeds vrij warm. De wind is aanvankelijk zuidelijk en zwak, windkracht 2 Beaufort. In de middag ruimt de wind naar zuidwest en neemt toe naar matig, windkracht 3 Beaufort. Uit de bewolking kan met name in de middag een beetje lichte regen vallen, maar over het algemeen is het zo weinig dat de neerslag onmeetbaar is (minder dan 0,2 mm.). 

In het aankomende weekend is het wisselend bewolkt en overwegend droog. Bij een matige westenwind (windkracht 3 à 4 Beaufort) wordt het op beide dagen gevoelig kouder met maximaal 17 graden Celsius.

Begin volgende week warmt het geleidelijk op en waait de wind zwak uit variabele windrichtingen. Het is wisselend bewolkt en het blijft overwegend droog. 

Bron: Meteo Gouda, zie voor de weersverwachting: www.meteo-gouda.nl/verwachting-gouda