In 'De staat van de stad. Historisch Gouda in 2019' kijkt Gouwenaar Paul Abels terug op het afgelopen jaar.
Hierbij de vijfde bijdrage van Abels uit zijn jaaroverzicht.
Het achter ons liggende jaar was in menig opzicht een ‘ademjaar’, waarin de stad even adem haalde na alle commotie en veranderingen van het jaar ervoor en ook even de adem inhield voor wat gaat komen.
Portretten
Bijzondere zorg kregen het afgelopen jaar wel enkele zaken in het museum en het archief. Museum Gouda kreeg van de rooms-katholieke Sint-Jozefparochie twee porttretten in langdurige bruikleen die een belangrijk gat in de rijke en unieke collectie Goudse schuilkerkenkunst opvullen. Met een schilderij van de minderboeder Gregorius Simpernel op zijn doodsbed en van ‘zijn’ klopje Anna van Geffe is naast de seculiere staties en de jezuietenstatie nu ook de minderboederstatie aan de Hoge Gouwe (waar nu de Gouwekerk staat) stoffelijk aanwezig.
Ooit van klopjes gehoord. Over dit typisch Nederlandse verschijnsel vertel ik morgen om 1600 uur ook in @MuseumGouda pic.twitter.com/BXIq858Lm7
— Paul H.A.M. Abels (@PaulHAMabels) December 17, 2019
Wilt u weten wie deze man op zijn doodsbed is? Kom morgen om 1600 uur naar @MuseumGouda overdracht van twee unieke stukken schuilkerkkunst pic.twitter.com/reSSOklNbV
— Paul H.A.M. Abels (@PaulHAMabels) December 17, 2019
In @MuseumGouda licht @PaulHAMabels bij de bruikleen van het portret (rechts) van het ‘klopje’ Anna van Geffen toe, hoe enkele van deze klopjes ook financieel een belangrijke rol speelden bij in stand houden van de katholieke staties en schuilkerken in Gouda. pic.twitter.com/6hm61OXDgD
— petra luijkx-evers (@PetralEvers) December 18, 2019
Stadshistoricus Nico Habermehl
Het Streekarchief Midden-Holland ontving dit jaar een belangrijke schenking, te weten het persoonlijk archief van de stadshistoricus Nico Habermehl. Zijn weduwe Jeanette Habermehl droeg dit archief over aan archivaris Sigfried Janzing.

Paul Abels, zie ook zijn biografie: www.paulabels.nl